Výročí 10 let provozu hotelu

Ohlédnutí za 10 lety poctivé práce – hotel Joseph 1699****, Třebíč

Na počátku byl inzerát v novinách v roce 1999. Něčím nás ten inzerát zaujal. Šli jsme se na objekt zájmu podívat. Bylo to v hrozném stavu. Ale cena za něj byla pro nás, obyčejné občany, příliš vysoká. Tak jsme řekli, že ne. Za rok jsme našli ve stejných novinách opět inzerát na prodej této budovy – resp. budov. Za ten rok už byly opravdu v hrozném stavu, část byla vyhořelá, celé „židy“ do míst, kde je nyní mikve, vozily svůj odpad. Bydleli zde bezdomovci, kupovaly se zde drogy – v nynější recepci, když byl slaměný klobouk pověšený na okně, tak se chodilo pro „zboží“. Ale cena z inzertní kanceláře už byla pro nás vcelku přijatelná a říkali jsme si, že tento objekt asi čeká na nás. A jak jsme později zjistili, zřejmě čekal. Čekal na záchranu, měl poslední šanci. Je to jedinečný objekt v židech, které jsou památkou UNESCO a jedná se o typické tzv. kondominium, tj. prolínaní domů, uliček a chodeb jak vertikálně, tak horizontálně. Je zde spojeno 7 domů. Jsou zde dochovány i pokoje s klenbami nebo židovská rituální lázeň ze 17. st. – přesněji z roku 1699. Historii tohoto objektu zkoumal z dochovaných kronik a urbářů pan profesor Fišer, který učil manželku dějepis na gymnáziu v Třebíči.

Neustále jsme však přemýšleli co dál – klidné místo, prakticky v centru, stranou od rušných cest. Řekli jsme si, že by to mohlo být ubytování. Zrovna v tomto období začaly přicházet do ČR dotace z EU a našli jsme program, který se hodil. Řekli jsme si, jdeme do toho! Bez dotací pro normálního člověka, není možné takovýto hotel zprovoznit. Tak jsme požádali agenturu o zpracování projektu s žádostí o dotace z EU. Nebylo schváleno. Vrhli jsme se do toho sami – a zřejmě proto, že jsme nic suše nepopisovali, a dali do toho své srdce, dotace z EU jsme dostali.

Ale o hotelnictví jsme v té době neměli ani páru. Obrovskou pomoc jsme dostali od profesionálů z hotelového řetězce Euroagentur Hotels & Travel (hotelový řetězec, který provozuje síť hotelů po ČR). S nimi jsme mohli nahlédnout pod pokličku, navštívili jsme několik jejich hotelů a naučili se jak dělat hotelnictví – i když tak jednoduché to samozřejmě nebylo. Do dnešního dne s touto společností spolupracujeme na bázi franšízové smlouvy.

Téměř 5 let jsme jednali s památkáři nad kompromisy jak objekt uchopit, jak jej uzpůsobit novému účelu. Jak jednotlivé domky vnitřně propojit, ale aby si zvenčí zachovaly svůj osobitý ráz. Když jsme dospěli k dohodě, získali stavební povolení a následně i financování stavby s přispěním peněz EU (bylo to o fous těsně před hospodářskou krizí, která začala v r. 2008) nastal opačný extrém. V podmínkách dotačního programu bylo, že projekt nesmí trvat déle, než 18 měsíců. Vzhledem k charakteru stavby to bylo vražedné tempo. Snad i v této chvíli při nás stál anděl strážný, ve veřejném výběrovém řízení jsme vybrali firmu GREMIS z Velkého Meziříčí a na stavbu byli přiděleni staří fachmani, kteří byli nadšeni, že nemusí dělat jen rovné zdi. Za rok a půl se tedy otevíralo – Dne 28.7.2010. jsme hotel otevírali slavnostně.

Vzhledem k tomu, že jsme na rekonstrukci čerpali evropské peníze, bylo otevření hotelu hodně medializováno – v tomto odkazu je například reportáž české televize (video v článku): https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1323226-promena-ruiny-v-hotel-za-16-milionu-z-eu

Na začátku to bylo opravdu kruté, seděli jsme v prázdném hotelu na terase a říkali jak najít hosty? Neměli jsme z čeho zaplatit personál, nebyli hosté, bydleli jsme v jednom z pokojů na hotelu a v noci chodili ubytovávat hosty s pozdními příjezdy. Z hotelu jsme skoro 3 měsíce ani nevyšli, kromě nákupů na snídaně. Pak jsme si dovolili nabrat jednu brigádnici studentku, která nám začala pomáhat. Nebyla to lehká doba. Přežili jsme.
Místo neztratilo genius loci, naši hosté prostředí i úroveň služeb náležitě oceňují. Máme v Třebíči ze zavedených hotelů nejlepší hodnocení na hotelových portálech, máme i nejlepší hodnocení z hotelů řetězce Euroagentur Hotels & Travel. Je to pro nás obrovská motivace.

Bohužel, nejsou jen pozitivní věci, se kterými se setkáváme. Velmi se zhoršilo podnikatelské prostředí ve vztahu ke státním institucím ekonomickým podmínkám podnikání. Máme často pocit, že veřejné vnímání podnikatelského sektoru je negativní, jakoby někde pod čarou bylo řečeny pravdy, které se učily za totality o zlých kapitalistech. Za těch deset let nám bylo zvýšeno DPH z 10 na 15%, stát tlačí na zvyšování mezd, neustále zpřísňuje požadavky na zaměstnavatele. Zavedení EET znamenají další vícenáklady a organizační požadavky.
Navíc pracujeme ve vysoce konkurenčním trhu, který nikomu neumožní pracovat s velkou rentabilitou, pokud chcete dělat práci poctivě a v souladu s pravidly. Za celou dobu provozování hotelu (10 let) jsme však neměli jediný nedoplatek na daních – DPH, sociálním ani zdravotním pojištění. Nikdy jsme nebyli v prodlení s placením splátek úvěrů. Za dobu, co hotel provozujeme, jsme rekonstruovali další ruinu a rozšířili kapacitu ubytování o dalších 7 pokojů, stále investujeme a zlepšujeme kvalitu našich služeb.

————————————————-

A pak přijde 16.3.2020 a okamžité uzavření hotelu. Toto datum je pro nás jako 11. září… temno, smutek, zoufalství, beznaděj …..
Okamžitě jako mávnutím kouzelného proutku jste odstaveni od všech příjmů. Jedním dechem a s nadějí jsme sledovali vystoupení vládních politiků o podporách podnikatelů a tak jsme ihned požádali u ČMZRB o podporu v rámci COVID I i COVID II, ale v obou případech jsme dostali zamítavou odpověď. Tak vypadá, bohužel, medializovaná pomoc podnikatelům, kteří koronavirovou krizí byli postiženi nejvíce. Kdyby nebylo vstřícného přístupu naší úvěrující banky ČSOB, už bychom tu nebyli.

A tak zase sedíme na prázdné terase, jako před deseti lety, a říkáme si jak začít. Je nám o 15 let více než předtím, blíží se nám šedesátka, a to už člověk myslí na vnoučátka, ale místo toho zápasíme o holou existenci, do které jsme se nedostali vlastní vinou.
Přijeďte, ubytujte se u nás a odpočívejte s moravským vínečkem na našich krásných terasách, určených pouze hotelovým hostům a vystavte tvář vstříc slunečním paprskům a pomozte uchovat tento historický objekt v Třebíči v památkové zóně UNESCO. Stát dal ruce od nás pryč. Jste naše poslední záchrana.
Neubytovávejte se, ale přes providery typu booking (podporujete někoho ve Švýcarsku), ubytovávejte se přímo, bez provize a bez garance kreditní kartou. Objednávku u nás provedete mailem či telefonicky (taktéž i zrušení). U providera zadáváte i číslo karty, u nás ne!!!

Manželé Pošvařovi

Hotel Joseph1699****
• přátelské prostředí/friendly ambience
• rodinná atmosféra/family atmosphere
• kontakt s historií/contact with history
www.joseph1699.cz
Kontakt/contact:
recepce@joseph1699.cz
skype: joseph1699trebic
tel. +420 561 200 540, 602 721 776

 

P.S.

Můžete srovnat sami (před rekonstrukcí a dnešní stav):