Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Vzdálenost od našeho ubytování v Třebíči je 130 km (autem 2h 23 min).

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl zapsán do seznamu památek UNESCO v roce 2000. Autorem Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci je Milan Togner. Sloup byl budován v letech 1716–1754 a patří k posledním příkladům skutečné vlny barokních morových, mariánských a čestných sloupů a svou výtvarnou koncepcí se výrazně odlišuje od všech podobných monumentů, charakteristických pro interiéry především středoevropských měst.

Rozměrný monument je nejoriginálnějším projekčním projevem českého umělce Václava Rendera, který stál u zrodu tohoto významného díla. Spolu s řadou dalších moravských umělců (například sochař Ondřej Zahner) vytvořil dílo, které je zcela unikátní jak svým mimořádným rozměrem, tak náročností a rozsahem sochařské výzdoby.

Sloup vznikal v letech 1716 – 1754. Dosahuje výšky 35 metrů. Jeho významnou součástí jsou měděné plastiky a kovové doplňky. Nejpůsobivější jsou dvě skupiny postav v nadživotní velikosti, umístěné na vrcholu stavby. Pod nimi je sousoší Nejsvětější Trojice, v nižších částech dříku sloupu je sousoší Nanebevzetí P. Marie, které působí dojmem jako by se vznášelo.

V Olomouci se nachází po Praze druhá největší městská památková rezervace České republiky. Její nejvýznamnější památkou je unikátní dílo architektury charakterizované jako „olomoucké baroko“. Olomoucký čestný sloup je vůbec největším seskupením barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.

Více o památkách v Olomouci najdete na stránkách: http://olomoucky-kraj.com/object.php?l=1&object=20&f=29