Památky UNESCO v Třebíči a okolí – přehled

Hotel se nachází v centru města Třebíč, uprostřed Židovské čtvrti – památky UNESCO. Kromě třebíčských památek však můžete navštívit ve vzdálenosti do 60 km další 2 památky UNESCO -Historické jádro Telče a Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Do vzdálenosti dalších 65 km se nachází dalších 6 památek UNESCO -Vila Tugendhat v Brně, Lednicko-Valtický areál, zámek se zahradami v Kroměříži a historické centrum Kutné Hory, sloup Nejsvětější trojice v Olomouci a zámek se zámeckým areálem v Litomyšli.

Mapka ukazuje přehledně rozmístění všech 12-ti míst, kde najdete památky zapsané na seznamu kulturního dědictví. Z Třebíče je v rámci jednodenních výletů dosažitelná většina z nich. Na našich stránkách se můžete s většinou z nich seznámit. Patří k nim:

V Třebíči k těm židovským patří zejména Židovská čtvrť, která je unikátním souborem 123 dochovaných domů sevřených na malém prostoru z jedné strany vysokou skálou a z druhé strany řekou Jihlavou.

Velmi zajímavou židovskou památkou je i Třebíčský židovský hřbitov, který je jednou z nejvýznamnějších a nejzachovalejších památek svého druhu na Moravě a od roku 2002 se právem pyšní zařazením mezi národní kulturní památky (nejvyšší domácí kategorie ochrany). Židovský hřbitov je volně přístupný veřejnosti.

K památkám křesťanským patří zejména Bazilika svatého Prokopa, která byla vybudována v letech 1240 až 1260 v přechodném románsko-gotickém slohu jako součást Třebíčského kláštera založeného v roce 1101. Je to jedna z nejstarších staveb tohoto druhu ve střední Evropě.

Dalším zajímavým objektem je Třebíčský zámek, jehož součástí je i Bazilika sv. Prokopa. Krásné výhledy na město můžete mít kromě vyhlídky od hotelu Joseph1699 ještě také z městské věže při kostele sv. Martina, který byl původně jako součást městského opevňovacího systému.

Více se můžete o dalších památkách UNESCO v okolí Třebíče dovědět na našich stránkách nebo odkazech umístěných ZDE: